Ahlner - Dietman Resan till Odessa linoleumsnitt

520168

AHLNER, Ulf & DIETMAN, Erik: Resan till Odessa eller Stockholm-Basel via Helsingfors, Moskva, Odessa, Kiev, Bukarest, Budapest och Wien, en berättelse i text och bild. Stockholm, Errata förlag, utan år (ca 1970).
Folio. 24 st linoleumsnitt, numrerad 55/75, signerad av Ulf Ahlner och Erik Dietman under kolofon, orginialbox / kartong.

Proveniens: Stefan Schueler (1920-2015), svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm.

Boxen något gulnad

Böcker/Kartor, Bibliofilupplagor

Budhistorik (2 bud)

3824868
3819628

Slutpris SEK:
35 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.