Sven X-et Erixons grafik och Nya Stockholmsbilder

520005

ERIXON och EHRÉN (2). Nyström, Sven X-et Erixons grafik. Sundsvall 1976.
Folio. Bibliofilupplaga nr 128/300 med signerad färglitografi. Dekorerat linneband med omslag.
Claesson, S., Nya Stockholmsbilder. 1987.
1 signerat originalfärgträsnitt S. Ehrén (löst bifogat) o.a. kolorerade träsnitt. Oskuren i originalomslag. Pappbandkassett. Bibliofilupplaga tryckt i 150 nr. ex., detta nr 63. 2 vol.

Proveniens: Stefan Schueler (1920-2015), svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm.

Böcker/Kartor, Bibliofilupplagor, Konst, Grafik

Budhistorik (18 bud)
3832197
3832089
3832072
3832072
900
3832020
850

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.