Soffa Karl Johan

519866

SOFFA, lindomearbete, Karl Johan, 1800-talets första hälft, grönmålad, spjälad rygg, fast stoppad sits, höjd ca 85 cm, längd ca 165 cm

LITTERATUR: Birgitta Martinius: Stolar från Lindome, Västerås 2012, sidan 152ff, jämför snarlika sittmöbler

Slitage, antikbehandlad, nyare bemålning och dekor

Möbler, Soffor

Makadamgatan 11, Helsingborg

Soffa Karl Johan

Budhistorik (32 bud)
3841893
6 400
3841891
6 200
3841888
6 000
3841890
6 000
3841888
5 800

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 913 kr.