Ljusstake Moskva 1830-tal

519561

LJUSSTAKE, Nikolaus I, Moskva 1830-tal, brännförgylld och mörkpatinerad brons, runt postament med roulettearbete krönt av knäböjande Saturnus, höjd 41,5 cm

LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 191f, jämför kandelabrar

Slitage, omarbetad från kandelaber

Metall, Belysning

Ljusstake Moskva 1830-tal

Budhistorik (25 bud)
3813133
13 000
3813131
12 500
3813126
12 000
3813124
11 500
3813119
11 000

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.