Karmstolar varav en signerad MAS

519455

KARMSTOLAR, 2 st., snarlika, 1700-tal, gustaviansk resp 1900-tal, gustaviansk stil, den äldre från Lindome signerad MAS (Matthias Andersson, Lilla Fagered, 1780-1848, eller Matthias Andersson, Lindomeby 4, 1791-1833), genombruten ryggbricka med spjälknippe, kannelerade ben, bemålade i vitt samt guld, sitthöjd ca 40 cm

Slitage

Möbler, Stolar

Rum 5

Budhistorik (25 bud)
3811750
5 000
3811516
4 800
3811749
4 800
3811516
3 800
3811529
3 600

Slutpris SEK:
5 000
504 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.