Skålfat Erik Höijer Söderköping

519325

ERIK HÖIJER (mästare i Söderköping 1752-1773), 2 snarlika skålfat, trestämplade, Söderköping 1760 respektive 1761, tenn, diameter 34 cm

Slitage, lagningar, ena med otydliga stämplar

Metall, Tenn, Allmoge

Monter 3

Budhistorik (13 bud)
3810204
1 300
3800143
3809168
3800143
850
3802645

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.