Stolar Karl Johan

519056

STOLAR, 12 st, snarlika, lindomearbeten, Karl Johan,, 1800-talets första hälft, gråmålade, skuren dekor, genombruten rygg, stoppade sitsar, sitthöjd ca 44 cm

LITTERATUR: Birgitta Martinius: Stolar från Lindome, Västerås 2012, sidan 198, jämför snarlik stol

Slitage, antikbehandlade, senare bemålning och dekor, sprickor, fläckar, två ryggar med bristningar

Möbler, Stolar

Rum 21

Stolar Karl Johan

Budhistorik (32 bud)
3837972
27 000
3837967
26 000
3837967
24 000
3837964
23 000
3837961
22 000

Slutpris SEK:
27 000
2 719 EUR, 3 089 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.