Handskrift "Konung Gustaf III:dies annaler..."

518854

GUSTAV III:S TID - HANDSKRIFT. "Konung Gustaf III:dies annaler ifrån 1771. till 1790". Handskrift omfattande 48 sidor i folio (330x210 mm.), sent 1700-tal. Första sidan med en teckning av Gustav III:s monogram.
Texten är en kritik av Gustav III och hans regeringstid.
Blått något senare pappband med pappersremsa på ryggen.

Senare namnteckning Axel Ramm på främre pärmens insida, dennes anteckningar på bakre pärmens insida. I anteckningarna står att manuskriptet inköptes af Ramm själv den 2 augusti 1911 av C. R. Lundberg, handelsresande från Stockholm och Borås. Lundberg uppgav "att kapten Lilliehorn skule hafva renskrifvit detta ex.".

En handskrift med samma titel finns i det De la Gardieska arkivet (Lunds Universitetsbibliotek), betecknad "Historiska handlingar 22:6".

Bandet delvis nött och med några småskador, pärmar solkade och skeva. Några fuktfläckar i marginalerna i texten.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 8

Handskrift

Budhistorik (24 bud)
3814502
7 000
3814498
6 800
3814496
6 600
3814497
6 600
3814496
6 400

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.