Bestick silver

518701

BESTICK, 28 dlr, silver, snäckmodell, G Folker samt Möllenborg, 1825-1854, mestadels med alliansvapen, bestående av: 8+2 matgafflar, 5+6 matknivar, bordskniv, 6 kaffeskedar, vikt exkl. knivar ca 1035 g

Ätterna är friherrliga ätterna Ramel, nr 295 och von Essen, nr 158. Äktenskap 1899-09-30

Slitage/skador, en gaffel med skada

Silver

Monter 5

Bestick silver

Budhistorik (14 bud)
3811437
4 600
3810496
4 400
3811420
4 200
3810496
3811419
3 800

Slutpris SEK:
4 600
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.