Bengt Orup Grapa 1950-tal

518692

BENGT ORUP, Grapa, Johansfors, 1950-tal, vas, glas, signerad Orup Johansfors, höjd ca 19,5 cm

LITTERATUR: Beng Orup måleri - glas, text av Thomas Millroth, sid.101: "I en av hans första glasserier möter vi samma typ av konkretisktiska abstrakta ordformuleringar som han gärna sökte som titlar i bildkonsten. Namnet Grapa är sammanställt av GRA=enGRAved, PA=Painted. Och det var precis vad det var, tunna graverade linjer fylldes i med svart färg, som brändes in."

Smärre repor

Glas, Konstglas, Konst

Bengt Orup Grapa 1950-tal

Budhistorik (8 bud)
3807162
3806833
3800371
1 400
3800370
1 300
3800369

Slutpris SEK:
193 EUR, 219 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.