Skål Kina 1800-tal

518574

SKÅL, porslin, Kina, Daoguang (1821-1850), dekor av palats samt pagoder vid flod i underglasyrblått, botten med fyra karaktärers märke, diameter ca 26, höjd ca 10 cm

PROVENIENS: bedömd av Wayland Wieslander, etikettmärkt

Spricka, nagg, kantretusch

Orientaliskt, Porslin

Monter 1

Skål Kina 1800-tal

Budhistorik (5 bud)
3803417
1 300
3800005
3798526
3792932
3789055

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.