Handling Caen 1355

518444

HANDLING FRÅN CAEN 1355. Handling på pergament, 7 rader, ca 65 x 290 mm, klippt. Rör leverans av summa (kvittens) pengar till grevskapet Caen, Frankrike.

Proveniens: Per Edward Gustafsson (1893-1966), landskanslist, kommissionär vid länsstyrelsen i Vänersborg där han föddes och bodde hela sitt liv.
Delar av Per Edward Gustafssons autograf- och handskriftssamling finns i Uppsala Universitetsbibliotek Carolina Rediviva dit den donerades av honom själv. Autografsamlingen innehåller huvudsakligen svenska, men även utländska autografer, från 1500- till 1960-talet. Handskriftssamlingen, som berör olika ämnen och geografiska områden, sträcker sig ända från tiden före Kristus till 1900-talet. Dessutom finns där Gustafssons egen korrespondens.

Klippt handling, några fläckar, något solkad

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 9

Handling Caen 1355

Budhistorik (7 bud)
3814680
550
3801088
500
3808986
500
3801088
450
3808984

Slutpris SEK:
550
55 EUR, 63 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.