Eric Grate skulptur brons

518417

ERIC GRATE (1896-1983): Urnkvinna - Dafne, signerad med monogram och annoterad H.C., patinerad brons, höjd med stensockel 20,5 cm
Komponerad 1959-60
Uppställd i monumemtalformat i röd granit, Härnösands kommun
PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären
LITTERATUR: Pontus Grate och Ragnar von Holten: Eric Grate, SAK 1978, jämför text och bild sidan 110

Konst, Skulpturer, Metall

Eric Grate skulptur brons

Budhistorik (15 bud)
3804007
7 200
3804006
6 200
3804004
6 000
3804003
5 800
3803539
5 000

Slutpris SEK:
7 200
695 EUR, 789 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.