Vägglampetter Josef Frank

518339

JOSEF FRANK, vägglampetter, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 2389, mässing, höjd 32, diameter 26 cm

HISTORIK: Formgivna av Josef Frank under 1920-talets slut för hans egen firma Haus und Garten i Österrike, ritningen tog han sedan med sig till Sverige när han började arbeta för Svenskt Tenn 1934.

Bruksslitage

Belysning, Vägglampor

Rum 7, Hylla 2

Vägglampetter Josef Frank

Budhistorik (26 bud)
3804398
12 500
3803983
12 000
3803983
11 000
3803931
10 500
3803929
10 000

Slutpris SEK:
12 500
1 259 EUR, 1 430 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.