Vägglampetter Josef Frank

518337

JOSEF FRANK, vägglampetter, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 2389, mässing, höjd 32, diameter 26 cm

HISTORIK: Formgivna av Josef Frank under 1920-talets slut för hans egen firma Haus und Garten i Österrike, ritningen tog han sedan med sig till Sverige när han började arbeta för Svenskt Tenn 1934.

Bruksslitage

Belysning, Vägglampor

Rum 7, Hylla 5

Vägglampetter Josef Frank

Budhistorik (17 bud)
3803618
8 400
3803559
8 200
3800844
8 000
3800844
7 600
3803558
7 400

Slutpris SEK:
8 400
846 EUR, 961 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.