Kaffekanna 1800-tal

518115

KAFFEKANNA, silver, Anders Wessman, Kristianstad 1849, lockknopp i form av påfågel, höjd inkl. knopp 28,5 cm, total vikt ca 898 g

Proveniens: Dagsnäs herrgård, Västergötland

Lock ej stämplat, en isolator i ben saknas

Silver

Kaffekanna 1800-tal

Budhistorik (9 bud)
3800555
3 600
3800122
3 400
3795332
3 200
3795936
3 200
3795332

Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 412 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.