24 brev skrivna till och från Cornelius Turlow

518112

SAMLING BREV TILL E. A. OXENSTIERNAS SEKRETERARE, CORNELIUS TURLOW (24).
Samling om 24 brev skrivna till och från Arend Cornelius Turlow (Erik Oxenstiernas sekreterare i Estland samt generalinspektör över dennes gods).
22 brev ställda till Turlow mellan 1653-1660 med adressorterna Reval, Riga, Wismar, Uppsala,
Elbingen och Wolmar. 1 brev egenhändigt signerat av Turlow daterat 11 juli 1657 i Elbingen, samt en egenhändigt signerad kvittens daterad 3 september 1669 i Riga.
17 av dokumenten ca 330 x 210 mm och 7 ca 160 x 210 mm.

Erik Axelsson Oxenstierna, född på Fiholm i Södermanland den 13 februari 1624, död den 23 oktober 1656, (av fältsjukan) i Frauenburg i Preussen, var greve av Södermöre och svensk rikskansler.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

Några med fuktfläckar.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Budhistorik (27 bud)
3815137
3 600
3815138
3 400
3815137
2 600
3815086
2 400
3815096
2 400

Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 412 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.