Matservis Kina 1700-tal

517658

MATSERVIS, 26 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, dekor av strödda blomsterkvistar i underglasyrblått, bestående av 13 flata mattallrikar, 9 djupa mattallrikar, 2 uppläggningsfat, stekfat samt skål, mattallrikens diameter ca 26 cm

Nagg, stekfatet med lagning

Orientaliskt, Porslin

Matservis Kina 1700-tal

Budhistorik (20 bud)
3796280
6 000
3796277
5 800
3796275
5 600
3796274
5 400
3796272
5 200

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.