Design Holm Sørensen Designklassiker

517611

SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, bordslampa, ASEA, Sverige 1950-60-tal, svartlackerad metall och mässing, märkt ASEA Belysning E1290, höjd ca 48 cm
HISTORIK
Formgiven för RAAK Holland 1954, licenstillverkad av ASEA Sverige.
LITTERATUR
Produktkatalog nr. 2 RAAK, Holland, 1954.

Ej funktionstestad. Repor, smärre färgbortfall

Belysning, Bordslampor, Design, Tema

Baltzarsgatan 6, Malmö

Budhistorik (9 bud)
3844913
7 000
3843341
3832088
3831062
3829885

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 287 kr.