Smycken med fasettslipade granater

517561

BROSCHER, 4 st, ÖRHÄNGEN, 2 par, RINGAR, 2 st, ARMBAND samt HALSBAND, 1900-talets mitt, med fasettslipade granater, mestadels förgyllt silver, silver eller försilvrat gulmetall, örhängen, 1 par med stift, höjd ca 3,5 cm, 1 par med skruvstift, höjd ca 2,5 cm, halsbandetslängd ca 47,5 cm, armbandetslängd ca 16,5 cm, hängetshöjd ca 3,5 cm, ringstorleken 16,5 och 18, broschersdiametern ca 3-3,8 cm

Slitage, ställvis förlust av förgyllning och försilvring, ställvis förlust av stenar

Guld/Smycken

Budhistorik (21 bud)
3794961
3 400
3790473
3 200
3794958
3790473
2 800
3794957
2 600

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.