Tallrik Kina 1700-tal

517440

TALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av strödda blomsterkvistar i underglasyrblått, brättet med stiliserad blomsterbård, diameter ca 23 cm

HISTORIK: Förlaga till Rörstrandsservisen "Ostindia", formgiven 1932, inspirerad av en porslinsskärva bärgad från ostindiefararen Götheborg som förliste 1745

Nagg

Orientaliskt, Porslin

Tallrik Kina 1700-tal

Budhistorik (12 bud)
3793980
900
3794011
850
3793980
3793921
750
3793858
700

Slutpris SEK:
900
87 EUR, 99 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.