Christian Eriksson skulptur

517296

CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935): Sittande same, signerad och daterad Chr. Eriksson Kiirunavaara 1909, gjutarstämpel Herman Bergman Fud, mörkpatinerad brons, höjd 21 cm, föreställer samen Per Kuhmoinen

LITTERATUR: Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 177-178, jämför bild sidan 179

Konst, Skulpturer

Monter 25

Christian Eriksson skulptur

Budhistorik (16 bud)
3792443
21 000
3792460
20 000
3792443
19 500
3792458
19 000
3792443
18 500

Slutpris SEK:
21 000
2 027 EUR, 2 302 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.