Samuel Edmund Waller, olja

517249

SAMUEL EDMUND WALLER (1850-1903): "Sunday in Iceland, going to church", signerad och daterad S E Waller 1873, olja på duk, 54x102 cm
På baksidan rest av etikett: "Sunday in Iceland *** church"

Krackeleringar, färgbortfall

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Samuel Edmund Waller, olja

Budhistorik (13 bud)
3792603
13 000
3792608
12 500
3792603
12 000
3792584
10 000
3792575
6 000

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.