Litograferade planscher 1800-tal, 2 vol.

517181

LITOGRAFERADE PLANSCHER 1800-TAL (2). HAMILTON, HUGO. Dessins au trait d'aprés les meilleures tableaux des collections principales de Suède. Dessins et lithographies par Hugo Hamilton. Stockholm, Gjöthström, (1828).
Folio. 316 x 223 mm. 22 litograferade planscher och 1 litograferat titelblad. Saknar texten. Nött samtida marmorerat pappband. Några av planscherna med ljusa fuktränder i marginalerna.
Tillsammans med:
MÖRNER, HJALMAR / CARDON, JOHAN. Grefwe Hjalmar Mörners sista handteckningar lithografierade af Johan Cardon [=omslagstitel]. Stockholm, Spong & Cardon, (1839).
Folio. 466 x 315 mm. 10 litograferade planscher. Nött rött senare halvmarokängband med guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och medbundet främre omslag. Något lagerfläckig. Elof Förbergs exlibris.
Ej komplett, men ovanlig med häftesomslaget.

Inalles 2 volymer.

Ur svenske antikvariatbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) samling.

Se text!

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Budhistorik (6 bud)
3827209
550
3827168
500
3826649
450
3827167
3826649

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 62 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.