Byrå Dumraths art 1800-talets första hälft

516680

BYRÅ, stockholmsarbete i Karl Johan, Johan Michael Dumraths art, mahognyfanerad, fronten med lunett, höjd 84, 94,5 x 49,5 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 95, jämför liknande byrå signerad av Johan Michael Dumrath
Skador: Slitage, enstaka repor och fanérskador. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen

Slitage, enstaka repor och fanérskador, beslag saknas. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen

Möbler, Skåp, byråer

Rum 11

Budhistorik (6 bud)
3799296
2 800
3794483
2 600
3794483
3793391
850
3793078

Slutpris SEK:
2 800
270 EUR, 307 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.