Parti orientaliskt porslin

516423

ORIENTALISKT PORSLIN, 6 dlr, en bojan, Kina, dekor i emaljfärger, transition Kangxi (1662-1722), med medföljande senare trälock, höjd ca 12 cm, bränningsdefekt på livet, mynningen med lagning; kopp, porslin, Kina, dekor i emaljfärger av blommor, 1700-tal, nagg och spricka; en vas, stengods, krackelerad ljus glasyr med järnfläckar, trologen Kina, höjd ca 11,5 cm, lagningar vid mynningen; en figurin, Kina, omkring år 1900, höjd ca 19 cm, sekundära händer; två ljuslyktor, porslin, genombruten dekor, Japan, 1900-tal, höjd ca 9 cm

En samling orientaliskt porslin

Se beskrivningen

Orientaliskt, Porslin

Parti orientaliskt porslin

Budhistorik (32 bud)
3800824
5 800
3800828
5 600
3800824
5 400
3800827
5 200
3800824
4 800

Slutpris SEK:
5 800
599 EUR, 715 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.