Två fat Kina

516411

FAT, två stycken, Kina, porslin, dekor i underglasyrblått, det ena med motiv av fågel i landskap, Ming, troligen Wan-Li, det andra med blommor i reserver, 1700-ta, diameter 26,5 respektive 27,5 cm

En samling orientaliskt porslin

Mingfatet med kantlagning, slitage runt kanten och bestickrepor. Det andra fatet med en större kantnagg, ett flertal smånagg runt kanten samt bestickrepor

Orientaliskt, Porslin

Geijersgatan 14, Göteborg

Två fat Kina

Budhistorik (15 bud)
3800820
2 400
3800104
3800819
3800104
1 900
3800817
1 800

Slutpris SEK:
2 400
248 EUR, 296 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 300 kr.