Age Faith-Ell, matta

516246

AGE FAITH-ELL, matta, Södra Kalmar Läns hemslöjd 1959, rölakan, formigven 1942, signerad SKLH 1959, 196 x 165 cm

LITTERATUR
Jämför Svenska Slöjdföreningens tidskrift, 1942, bild och text 106 -107

HISTORIK
Age Faith-Ell, var en framstående textilformgivare och industridesigner. Hon gjorde sig tidigt ett namn utomlands och erhöll en mängd internationella utmärkelser. Hon utbildade sig på Brunsons vävskola och på Kunstgewerbschule i Wien.
Efter att ha varit textilformgivare för svenska hemslöjdsföreningar på 1930-talet blev hon under andra världskriget lärare vid Hochschule für Angewandte Kunst i Wien. Efter kriget var hon designer och instruktör vid ett textilföretag i Belfast. Age Faith-Ell fick sitt definitiva genombrott på NK 1960 med en kollektion för Eriksbergs väverier.

Finns representerad på Nationalmuseum och Die Neue Sammlung i München.

Mattor/Textilier, Design

Age Faith-Ell, matta

Budhistorik (17 bud)
3792498
7 000
3792484
6 800
3792496
6 600
3792484
6 400
3792482
6 200

Slutpris SEK:
7 000
676 EUR, 767 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.