Axel Einar Hjorth, "Modell OK", NK

515310

AXEL EINAR HJORTH, "Modell OK", matbord, Nordiska Kompaniet 1938, modellen formgiven 1937, fanerat i sapelimahogny och rödbok, två björkfanerade iläggsskivor, brickmärkt NK R 40273 - C 7 12 38, höjd 75, 165 x 85, total längd med iläggsskivorna 285 cm

HISTORIK
Modellen formgiven för vårutställningen på Nordiska Kompaniet 1937.

mindre slitage, iläggsskivorna med skador

Möbler, Matbord, Design

Rum 11

Axel Einar Hjorth,

Budhistorik (3 bud)

3788314
3778559
3777975

Slutpris SEK:
211 EUR, 248 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.