Röllakan Sverige art deco 1935

515162

MATTA, röllakan, Sverige 1930-tal, art deco, enligt uppgift hemslöjden i Norberg, monogram IGA (Iris och Gösta Adamsson, samt datering 1935, 430 x 292; skador, fläckar, slitna fransar

Mattor/Textilier

Matthylla 6

Budhistorik (13 bud)
3792538
9 200
3792537
8 600
3792534
7 400
3791765
7 200
3791755
5 200

Slutpris SEK:
9 200
937 EUR, 1 133 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.