Cylinderspeldosa sent 1800-tal

517146

SPELDOSA, cylindermodell, tidigt 1900-tal, märkt Jerome Thibouville Lamy, låda i bok med imitationsmålning, delvis svärtad, stiftvalav metall med 4 melodier: Coeur dr Frigane, Merry Widow, Waltz Dream, Tesaro Mio, höjd 12,5, 36 x 19 cm

Bruksslitage, märken, smärre skador, fungerade vid inlämningstillfället, nyckel till låset saknas; locket går ej igen

Instrument, Diverse, Samlarobjekt

Monter 10

Budhistorik (12 bud)
3789154
3786642
1 400
3786641
1 300
3786640
3786639

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.