Bordspendyl nyrokoko

517055

BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, brons, slagfunktion, krönt av kvinnofigur, emaljerad urtavla med romerska siffror, höjd ca 42 cm, pendel finns
PROVENIENS: Louis Palander, kapten på Vega 1878, adlad vid hemkomsten.

Urtavlan med sprickor

Klockor/Ur

Bordspendyl nyrokoko

Budhistorik (7 bud)
3789674
2 400
3789205
3788638
1 900
3782410
1 800
3780630

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.