Såssnipa Kina Famille rose 1700-tal

516758

SÅSSNIPA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, konturerad kant, europeiserande dekor av blommor vid trädgårdsklippa i emaljfärger, järnoxid samt guld, fleur de lisbård, längd ca 20 cm

Smärre slitage

Orientaliskt, Porslin

Monter 20

Budhistorik (12 bud)
3787967
1 400
3782521
1 300
3787958
3782521
3787195

Slutpris SEK:
1 400
143 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.