Dosa 1800-tal med kejserlig krona

516666

DOSA, sannolikt Ryssland, 1800-tal, möjligen buxbom, på locket genombrutet ornament med kejserlig krona av 14 k guld, ca 8 x 11 cm, höjd ca 3,5 cm
PROVENIENS: Maria Dirina, godsägardotter från ett gods nära Kharkov, gift med den svenske affärsmannen Gösta Hellman

Diverse

Monter 20

Budhistorik (7 bud)
3780532
2 600
3778726
2 400
3778726
3773967
1 900
3772558
1 800

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.