Stolar senempire

516622

STOLAR, 9 st, 1800-talets mitt, senempire, tuschmärkt Anders Gunnarsson i Skäggered, betsad björk, ryggbrickan delvis fanerad, träskuren dekor, sitthöjd ca 45 cm

LITTERATUR:
Birgitta Martinus: Stolar från Lindome, Västerås 2012, jämför liknande stol sidan 231 ff

Skador, lagningar, bortfall, lösa delar medföljer, varierande klädsel

Möbler, Stolar

Rum 22

Stolar senempire

Budhistorik (6 bud)
3787328
3787323
3 200
3787321
3787320
950
3786935

Slutpris SEK:
408 EUR, 493 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.