Koran handskrift 1800-talet

516601

KORAN HANDSKRIFT, 1800-tal, Koranen, arabisk handskrift,1800-tal

Totalyta ca 185 x 120 mm, textyta ca 135 x 75 mm. Omfattande ca 308 blad. Text i svart tusch, med röda markeringar och punkter i guld, inom ram med guld och rött. Titeluppslaget med komplexare utformat ramverk i svart, blått, rött och guld. Flera blad loss, många med lagningar, revor längs ramarna på flera blad. En del marginalanteckningar med arabisk skrift.

Första sidan med tryckt text. Senare anteckningar med västerländsk skrift på främre pärmens insida, daterade Ramazan 1952.

Nött senare så kallat klaffband i klot.

Skador: Se text

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 20

Koran handskrift 1800-talet

Budhistorik (15 bud)
3786083
4 800
3785753
4 600
3785456
4 400
3785454
4 200
3785453

Slutpris SEK:
4 800
483 EUR, 549 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.