Speldosa, skivor, tidigft 1900-tal

516521

SPELDOSA, för skivor, tidigt 1900-tal, modell Fortuna, J H Zimmerman. Leizig, Tyskland, låda fanerad i valnöt, delvis svärtad, mässingsdetaljer, lockets insida med tryck. förmodligen exporterad till Ryssland; plakettmärkning med kyrillisk text, även medföljande skivor, 10 st, med kyrillisk text, höjd 20, 33 x 29,5 cm

Bruksslitage, fungerade vid inlämningstillfället, nyckel för låsning saknas

Instrument, Diverse

Monter 10

Budhistorik (12 bud)
3789033
3 200
3788564
3789031
2 800
3788564
2 600
3786637

Slutpris SEK:
3 200
326 EUR, 394 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.