Belysning Dalénljus salongs-/kupébelysning

516475

DALÉNLJUS, salongs-/kupébelysning för tåg, 1900-talets början, bemålad zink/järn, emalj samt glaskupa, märkt "Dalénljus Gasaccumulator Stockholm", höjd ca 51 cm

Bruksslitage, emaljnagg, färgbortfall, ej funktionstestad

Belysning, Taklampor, Nautica/Technica, Tema

Rum 3

Budhistorik (9 bud)
3789797
1 700
3789767
1 600
3782546
3782545
1 300
3782544

Slutpris SEK:
1 700
173 EUR, 209 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.