Autografer Gladstone och Disareli 2 ramar

516308

AUTOGRAFER DISARELI OCH GLADSTONE (2). Gladstone. 2 autografer, klippta, i passepartouter med porträtt i kopia. Disareli daterad London 1839, stämplad. Ca 7x11,5 cm, hela ramen 33,5x24,5 cm.
Gladstones autograf 1,5x5 cm, hela ramen 33,5x24,5 cm. Ramade. 2 st.

Disraeli, Benjamin (1805-1881. Brittisk konservativ politiker och författare, premiärminister två gånger, första gången 1868.
Gladstone, William Ewart (1809-1898), Brittisk liberal politiker, premiärminister fyra gånger, var även Disarelis rival.

Stämpel på Disareli

Böcker/Kartor, Handskrifter

Budhistorik (5 bud)
3779572
3778331
550
3774267
500
3768969
3768526

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.