Sablar 2 st

516276

SABLAR, Tyskland, 2 st, 1800-talets slut, varav 1 s k släpsabel, fästen i förnicklat stål respektive mässing, den längre sabelns klinga märkt W, K & C, längd ca 90 respektive 84 cm

Slitage, släpsabeln med färgfläck på fästet, baljor saknas

Vapen/Medaljer, Blankvapen

Sablar 2 st

Budhistorik (21 bud)
3784265
3784242
1 400
3784236
1 300
3784229
3783633

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.