Teckning av E. F. Martin signerad

516227

MARTIN, ELIAS FREDRIK (1804-54). Hamn / varvsmiljö, teckning, blyerts, signerad, ca 1820, ca 320x375 mm.

På Whatman paper "Willmott 1819".
Barnbarn till den kände Elias Martin.

Ur Christian Hammers samling, med dennes blå stämpel på baksidan.

Liten lagning i vänster marginal och även några millimeter in i bilden, något solkad

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Teckningar

Budhistorik (2 bud)

3783329
550
3768539

Slutpris SEK:
550
56 EUR, 68 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.