Perukstock Kina

516200

PERUKSTOCK, Kina, 1800-tal, porslin, hexagonal form, dekor i emaljfärger av gestalter på terass, höjd 27,5 cm

Kantförgyllningen något sliten. Svag glasyrspricka undetill. Några ojämnheter i godset från tillverkningen.

Orientaliskt, Porslin

Geijersgatan 14, Göteborg

Perukstock Kina

Budhistorik (14 bud)
3783556
1 600
3782938
3783555
3782938
3783554

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.