Sven Hansson trärelief Konkret konst

516165

SVEN HANSSON (1927-2014): Konstruktion i vitt, signerad och daterad a tergo Sven Hansson 1978, akryl/olja på trärelief, ca 32,5x38 cm

Konkretisten Sven Axel Arvid Hansson (1927-2014)
Målningar:

Konkret och non-figurativ konst:
Konstnären anslöt sig till en klassisk puristisk tradition med uteslutande horisontaler och vertikaler. Han arbetade i huvudsak i olja, gouache samt relief och ställde ut vid ett flertal tillfällen med andra konkretister som Bengt Orup, Torsten Esbjörnsson, Eric Lennarth och Torsten Ridell

Studier:
Sven Hansson studerade vid Gerlesborgsskolan i slutet av 40-talet och för Andre Lhote i Paris under 50-talet samt mellan 1952-57 på Valands Konstskola

Separat-och grupputställningar:
Galleri Ferm, Malmö 1978, 1995;
Sveagalleriet, Stockholm;
Västerås Konstmuseum 1983;
Charlottenborg, Köpenhamn 1983: "Konkret konstruktivism i Skåne" - Esbjörnsson, Hansson, Huber, Eric Lennarth, Orup mfl;
Tomelilla konsthall 1984;
Sölvesborg konsthall 1986: Jan Harry Persson, Bengt Orup, Alexius Huber, Sven Hansson;
Form, Göteborg;
Galerie 30, Paris: 5 constructivistes suedois: Esbjörnsson, Sven Hansson, Alexius Huber, Bengt Orup, Torsten Ridell;
Landskrona konsthall 1991;
Galerie Altes Rathaus 1991 "Konkrete kunst von 6 kunstlern: Ulf Berg, Sven Hansson, Bengt Orup, Jan Harry Persson, Torsten Ridell, Birgitta Westberg;

Representerad:
Östergötlands läns landsting
Malmöhus läns landsting
Jönköpings läns landsting
Skånes konstmuseum
Statens konstråd

Smärre kantskada

Budhistorik (39 bud)
3784776
10 500
3784801
10 000
3784776
9 800
3784800
9 600
3784776
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 070 EUR, 1 294 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.