Design David Rosén för Nordiska Kompaniet

516102

DAVID ROSÉN, "Triva-Diné", Matbord, 5 stolar i svart läder, betsad bok, A/B Nordiska Kompaniets verkstäder, Nyköping, 1950-talets andra hälft, brickmärkt NK 561.089-314656, höjd ca 73, 180x103, iläggsskivan 55 cm

Historik:
Avbildat i Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015, sid 93.

Slitage, fläckar, 1 stol med lös ryggplatta

Ändringar/tillägg
1 trasig stol medföljer

Möbler, Matsalsmöbler, Design

Rum 19

Budhistorik (18 bud)
3781129
3781128
2 600
3781126
2 400
3780873
3779274

Slutpris SEK:
310 EUR, 370 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.