Smörask och kniv porfyr 1800-tal

516070

SMÖRASK med LOCK, Karl Johan, 1800-talets första hälft, Orrloksporfyr, rund form med band, locket med vridna fasetter, knopp i form av pinjekotte i brännförgylld mässing, höjd 10,5, diameter 12,5 cm
SMÖRKNIV, 1800-talets slut, skaft i Blybergsporfyr, bladet märkt L.F. Ståhlberg & Co Eskilstuna, längd 21,5 cm

Obetydlig nagg, locket ej ursprungligen tillhörande, knivens skaft med lagning

Diverse

Budhistorik (29 bud)
3790899
30 000
3790894
29 000
3790897
29 000
3790894
28 000
3790876
27 000

Slutpris SEK:
30 000
3 021 EUR, 3 432 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.