Grete Prytz Kittelsen

516040

GRETE PRYTZ KITTELSEN, skrin, silver och emalj, 1940-/50-tal, Jacob Tostrup Oslo, stämplar samt gåvogravyr på lockets insida, insides klätt med trä, höjd ca 6,5, 16 x 26 cm, total vikt ca 2200 g.

Smärre slitage, träet med några fläckar.

Silver

Monter 11

Grete Prytz Kittelsen

Budhistorik (15 bud)
3781564
7 800
3781471
7 600
3781561
7 400
3781471
7 200
3781559
7 000

Slutpris SEK:
7 800
795 EUR, 961 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.