Kniv Kongo

515865

CEREMONIKNIV, "trombash", 1900-talets mitt, Mangbetu, orientaleprovinsen, Kongo, järnsmide, skarpslipat tveeggat delvis genombrutet blad med mittås, fäste i trä med dekor av tvinnat järntråd, total längd ca 35 cm

Mindre slitage, smärre spricka

Vapen/Medaljer, Blankvapen, Etnografica, Diverse, Diverse

Kniv Kongo

Budhistorik (2 bud)

3778359
3765929

Slutpris SEK:
35 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.