Prins Eugen teckning

515692

PRINS EUGEN (1865-1947): Stort moln över Tyresö kyrka, signerad och daterad Eugen 1896, blyerts och tuschpenna på papper, 24,5x18,5 cm

Proveniens: Inköpt på Konstnärsklubbens julaktion, troligen på 1960-talet.

Ena hörnet med hål efter häftstift

Konst, Teckningar, Stockholmiana

Kundcenter

Prins Eugen teckning

Budhistorik (11 bud)
3786987
8 000
3786986
6 200
3786886
3786600
3 400
3783456
2 800

Slutpris SEK:
8 000
772 EUR, 877 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.