Matservis Frankrike Samson

515599

MATSERVIS, 50 dlr., porslin, Frankrike, omkring år 1900, Edmé Samson, famille rose, efter kinesisk förlaga från 1700-talets mitt, dekor av blomsterkorg i emaljfärger och guld, brättet med pion, prunus och infällda reserver av uppställda ting, bestående av: 9 flata mattallrikar, 22 flata förrättstallrikar, 13 assietter, terrin, såssnipa, 2 runda uppläggningsfat samt 2 oktagonala uppläggningsfat, mattallrikens diameter ca 25,5 cm, terrinens längd ca 32 cm

Enstaka nagg förekommer

Keramik/Porslin, Orientaliskt, Porslin

Matservis Frankrike Samson

Budhistorik (11 bud)
3780168
10 000
3780167
9 800
3780166
7 800
3778989
6 200
3778796
6 000

Slutpris SEK:
10 000
1 019 EUR, 1 232 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.