Skålfat Kina 1800-tal

515416

SKÅLFAT PÅ FOT, porslin, Kina, 1800-talets slut, lövformat, celadonglasyr, dekor av gräshoppa i grenverk med blommande pioner, lotus samt prunus i emaljfärger, guld, botten med stämpel, längd ca 27 cm

Smärre slitage

Orientaliskt, Porslin

Skålfat Kina 1800-tal

Budhistorik (10 bud)
3777068
1 400
3777028
1 300
3777028
650
3776555
600
3776555
500

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.